Odaberite neki od proizvoda iz našeg kataloga i dodajte u košaricu.
Djeci su potrebne mnoge pozitivne interakcije licem u lice s pažljivim i osjetljivim roditeljima ili skrbnicima za zdrav razvoj mozga i živčanog sustava. Aktivnosti u igri između roditelja i djeteta izvrsni su načini za pružanje svih potrebnih interakcija djeci.
Igra roditelj-dijete nudi jedinstvene prednosti djeci u odnosu na igru vršnjaka ili samostalnu igru jer su roditelji stariji i mudriji te mogu podržati razvoj svog djeteta na niz različitih načina. Mnoga su istraživanja otkrila da je igra između roditelja i djeteta jedan od najboljih načina za jačanje odnosa između njih.
Igra je ključna za rani razvoj djeteta. Ima posebne koristi za razvoj izvršnih funkcija koje se brzo razvijaju u ovoj životnoj dobi. Igra je dio osjetljivih odnosa roditelja koji pomažu maloj djeci da napreduju. Neke studije povezuju roditeljsku igru s napretkom i izvršnom funkcijom. Postoje dokazi da roditeljski stavovi prema igri utječu na dječje obrasce igre.
To je pak važno za razvoj djeteta. Podrška roditelja u djetetovoj igri neophodna je i iz sljedećih razloga.
Roditelji imaju priliku dati primjere korištenja jezika, postavljati pitanja i uvoditi novi vokabular dok su uključeni u igru.
Suradnja s roditeljima pomaže djeci u stjecanju vještina povezanih s razmjenom, dijeljenjem i komunikacijom.
Igranje potiče konstruktivan odnos između roditelja i djeteta, čime se njeguje povjerenje i osjećaj sigurnosti.
Kroz maštovitu igru, roditelji mogu stvoriti okruženje u kojem djeca mogu istraživatikoncepte i artikulirati svoje misli.
Roditelji imaju priliku ugraditi obrazovne elemente u igru, osiguravajući da iskustvo ostane ugodno, a istovremeno i poučno.
Kao roditelj, sudjelovanje u igri vašeg djeteta je bitno. Donosimo nekoliko savjeta kako da se uključite u djetetovu igru.
Dopustite djetetu da odabere aktivnost i bavi se vlastitim ritmom. Pokažite istinski interes za njihove težnje. Pružite konstruktivne povratne informacije o njihovim naporima, bez obzira na ishod, kako biste potaknuli povjerenje i ustrajnost.
Doprinesite postavljanjem upita, dijeljenjem uvida i dodavanjem igri dok se suzdržavate od preuzimanja kontrole.
Promičite maštovitu igru kroz sudjelovanje u situacijama igranja uloga, kao što je utjelovljenje likova unutar pripovijesti.
Započnite proces učenja korištenjem igre za prirodno i ugodno uvođenje novih pojmova, poput brojanja, boja ili vokabulara. Osigurajte svoju prisutnost i pozornost uklanjanjem ometanja, uključujući mobilne uređaje, i koncentrirajte se na aktivnost, pokazujući tako svom djetetu da ima vaš potpuni fokus.
Tijekom igre, dajte svom djetetu puno prilika da samostalno bira i donosi odluke, ili drugim riječima da vodi igru. Ovaj stil igre naziva se igra usmjerena prema djetetu, gdje roditelji puštaju svoju djecu da odluče što će i kako igrati.
Igranje se može odvijati u zatvorenom prostoru ili na otvorenom. Najbolji predmeti za igru ili igračke su otvoreni, što znači da se mogu koristiti na više različitih načina.
Imajte na raspolaganju niz različitih vrsta igračaka iz različitih kategorija igračaka kao što su oblici napravljeni od gline, vozila igračke, igračke iz stvarnog života kao što su kuhinjski setovi ili setovi za liječnike, predmeti za aktivnu igru, igračke za građenje te igračke iz STEM područja i zanatske igračke.
Jednostavni kućanski predmeti kao što su kutije i posude za hranu isto su tako vrlo su korisni u igri. Također, prirodni predmeti kao što su kamenčići, štapići, školjke, lišće, pijesak i voda vrlo su zabavni za djecu.
Korištenjem edukativnih igračaka roditelji mogu svoju djecu upoznati s novim pojmovima, uključujući brojanje, boje i rješavanje problema, čime se omogućuje dublje razumijevanje ovih predmeta općenito. Obrazovne igračke potiču bitne vještine kao što su kritičko razmišljanje, pamćenje i kreativnost, a sudjelovanje roditelja dodatno obogaćuje ovo razvojno iskustvo. Interaktivna igra omogućuje djeci stjecanje bitnih komunikacijskih vještina, kao i sposobnost dijeljenja i suradnje s drugima, uključujući roditelje.
Kao roditelj, edukativne igračke odaberite tako što ćete paziti koje su prikladne za dob i razinu razvoja vašeg djeteta, jamčeći da pružaju i privlačan izazov i užitak. Pokažite tehnike rješavanja problema korištenjem igračke za rješavanje zagonetki ili konstruiranje struktura, potičući potom svoje dijete da te zadatke pokuša samostalno izvršiti.
Povežite aktivnosti igre s konceptima iz stvarnog svijeta, kao što je brojanje stavki tijekom konstruiranja s blokovima ili prepoznavanje boja tijekom aktivnosti sortiranja.
Djeca se kroz igru i igračke razvijaju u mnogim aspektima, a ako vi kao roditelji sudjelujete u toj igri, djecu ćete usmjeravati i motivirati za bolji rad i napredak.
Pospješivanje dječjeg razvoja kroz zajedničku igru postavljanjem izazova doprinosi unapređenju njihovih sposobnosti rješavanja problema, vještina kritičkog mišljenja i kreativnosti.
Odaberite aktivnosti koje djetetu predstavljaju izazov, ali ostaju ostvarive. Na primjer, da predložite izgradnju tornja od samo nekoliko magnetnih blokova. Ovakav pristup održava njihovu motivaciju i potiče osjećaj ustrajnosti.
Uključite zagonetke, građevinske setove ili puzzle kako biste formulirali izazove koji od djeteta zahtijevaju otkrivanje rješenja. Na primjer, sastavljanje svih dijelova puzzli u jednu sliku.
Bilo bi dobro početi s jednostavnim zadacima i postupno povećavajte složenost kako dijete razvija samopouzdanje. Na primjer, prijelaz s izgradnje male strukture pomoću blokova na projektiranje nečeg složenijeg.
Na kraju, izrazito je bitno da djeci odate priznanje za predanost i ustrajnost, bez obzira na to hoće li izazov ostvariti besprijekorno. To potiče otpornost i motivira ih da nastave svoje napore.
Pokažite svom djetetu važnost izmjenjivanja, dijeljenja i suradnje uključivanjem u aktivnosti i igre koje zahtijevaju timski rad. Možete graditi zajedno, sastavljati slagalice, sudjelovati u društvenim igrama – naglasite važnost timskog rada kako bi se postigao zajednički cilj.
Bilo bi dobro koristiti izraze kao što su: „Dopustite nam da surađujemo na ovome“ ili „Ključno je da pomažemo jedni drugima u dovršavanju ovoga.“ Osim toga, odredite određene uloge za sudionike tijekom igre.
Također, potaknite dijalog potičući svoje dijete da artikulira svoje misli vama ili drugima. Tijekom aktivnosti izgradnje, postavljajte pitanja: „Kako bismo tome mogli pristupiti zajednički?“ ili „Što mislite što bi trebao biti naš sljedeći projekt?“ Time se razvijaju vještine pregovaranja i aktivnog slušanja.
U slučaju nesuglasica, ključno je pomoći djeci u pronalaženju mirnog rješenja sukoba podučavajući ih kako da artikuliraju svoje osjećaje i traže kompromise.
Na kraju je opet bitno pohvaliti suradnju pokazanu u njihovim zajedničkim naporima jer to naglašava važnost suradnje i zajedničkog postignuća.
Dok se igrate sa svojom djecom, pokažite vrijednosti strpljenja, dijeljenja ideja i aktivnog slušanja drugih. Budući da djeca često oponašaju ponašanje odraslih, pokazivanje kvaliteta dobrog timskog igrača potaknut će ih da usvoje slične prakse.
Igra je dječji svijet. Uključivanje roditelja u djetetovu igru ključno je za poticanje cjelovitog razvoja. Aktivnim sudjelovanjem roditelji unaprjeđuju emocionalne veze dok istovremeno pružaju puteve za učenje, društvenu interakciju i usvajanje jezika.
Svojim usmjeravanjem, ohrabrivanjem i davanjem primjera, roditelji pomažu djeci u poboljšanju kreativnosti, vještina rješavanja problema i društvenih kompetencija. Zapravo, roditeljski angažman obogaćuje igru, čineći je značajnijom i korisnijom za djetetov kognitivni, emocionalni i društveni razvoj.