Odaberite neki od proizvoda iz našeg kataloga i dodajte u košaricu.
Kada kupujemo djetetu igračke investiramo u njegovu zabavu i osoban razvoj. Igračke pomažu u kognitivnom i fizičkom razvoju djece, kao i u razvijanju njihove mašte i kreativnosti, čemu se pridaje sve veći i veći značaj. Zato je važno da čuvate igračke u koje ulažete i da ih ispravno održavate.
U duhu održivosti sve se više potiče popravljanje igračaka, a ne njihovo bacanje i kupnja novih, kao i stalno održavanje higijene igračaka. To su izazovi s kojima se novi roditelji trebaju suočiti i zato smo za vas pripremili kratak vodič kroz sve što trebate znati o ispravnom održavanju dragocjenih igračaka!
Što je ljepše od toga kada pogodite u izboru igračaka koje postanu vašem djetetu najdraže i koje ne ispušta iz ruku? Naravno da se igračke troše kada se s njima puno igra, osim toga što su taktilne, njih se raznosi po cijeloj kući, vodi na putovanja i u parkove.
A pored svega toga mi želimo da traju što duže. Kako biste produžili životni vijek igračaka, potrebno ih je stalno odražavati. S njima treba steći rutinu i zato ćemo proći kroz sve točke uspješnog održavanja igračaka, a za početak ćemo skratiti stvar na četiri točke koje biste trebali imati na umu:
Sada kada na pameti imate četiri osnovne točke održavanja igračaka, vrijeme je da konkretnije obradimo sve potrebne korake! Oni se tiču svega što morate znati kako bi vaše igračke imale dug i lijep životni vijek.
Kada kupite igračku, prvo ćete se informirati o tome od kojeg je materijala sastavljena, onda ćete proučiti kako čistiti materijal. Zatim ćete pronaći način gdje i kako skladištiti igračku. I naravno, ako se igračka potrga, nekako ćete pronaći i način da je popravite. Kako sve to napraviti, od čega krenuti? Idemo od početka!
Došli ste do nove potencijalne igračke i sigurno ste nestrpljivi iznenaditi dijete njome, ali prije toga preporučamo da posvetite malu pažnju savjetima njihova proizvođača. Na svakom će proizvodu proizvođač navesti dob koja je prikladna za igračku ili igru. Itekako postoji razlog zašto se navodi dob, a to su izazov i sigurnost. Tako su Hey Clay setovi igračaka, primjerice, namijenjeni djeci dobi od 3 godine naviše, jer bi djeca mlađa od tri godine mogla glinu stavljati u usta.
Također, proizvođač će navesti materijal od kojeg je igračka izrađena, što je najvažnije za zdravlje vaše djece. Na primjer, za setove kao što je Magna Tiles Classic 100 proizvođač navodi da je set izrađen na food-grade bazi, što znači da igračka ne ispušta štetne stvari u kontaktu s hranom ili pićem, te da je izrađena od netoksične MABS plastike bez uobičajenih toksičnih spojeva za izrađivanje plastike kao što su BPA, lateks i ftalati. Ove informacije ukazuju na to da je igračka sigurna za vaše dijete.
Ljudi uglavnom računaju na to da su igračke za djecu sigurne i ne čitaju savjete proizvođača. A ako ipak pročitaju savjete proizvođača, i u njima nalete na razne kratice i kemijske spojeve materijala koje ne razumiju, ne izdvoje vremena proučiti što oni znače.
Doza manjka povjerenja itekako je poželjna u pogledu kupnje igračke koju će vaše dijete stalno dirati i nositi sa sobom. Zato vas srdačno potičemo da uložite malo vremena i proučite te poštujete pravila i savjete proizvođača!
Još jedna osnovna stvar koju možete pronaći u savjetima proizvođača su načini i sredstva za čišćenje igračke! Sigurni smo da ovu stavku nitko potpuno ne zanemaruje. Primjerice, plišane igračke roditelji najčešće peru jer je očito da njihov materijal to zahtjeva. Međutim, sve igračke se trebaju prati i čistiti. Igračke su stalno na podu, u parku, u dječjim ustima, u kadi...
Zato ćete vrlo često naići na savjete njihova čišćenja. Da vas na to potaknemo, kao primjer navodimo Mini Squigz ljepljivce koje bez problema smijete prati u perilici posuđa! Da to niste pročitali na proizvodu, samo biste si otežali posao četkanjem svakog ljepljivca zasebno, nije li to prekrasno!
Kao odgovor na ovo pitanje, samo pogledajte svoje dijete kako se na podu igra svojim igračkicama, kako ih stavlja u usta i baca u zabite dijelove kuće. Sigurni smo da ćete doći do zaključka da biste ih trebali redovito čistiti! Konkretnija učestalost čišćenja ovisi o materijalu igračke, o tome koliko se često koristi i u kakvim uvjetima.
Uglavnom su preporuke da ih čistite svaka 1 do 2 tjedna. Igračke za kupanje trebate nakon svakog kupanja isprati toplom vodom i dobro osušiti kako se ne bi sakupljala plijesan. A kada je dijete bolesno i u kontaktu je s igračkama, drugi dan bi ih odmah trebalo dezinficirati.
S obzirom na materijale od kojih su izrađene igračke, nećete smjeti sve igračke prati sa sredstvima za pranje ili uranjati u vodu. Osobito kada je govor o igračkama s baterijama ili, primjerice, nečega kao što je Dječji digitalni fotoaparat, koji je najbolje samo nježno prebrisati krpicom. S druge strane, u savjetima proizvođača bit će navedeni načini čišćenja za svaki proizvod, što zna biti pranje u perilici za suđe ili rublje, za plastične igračke najčešće su navedeni topla voda i blagi sapun, prirodni dezinficijensi i slično.
Priroda djece uglavnom je ista. U jednom se trenu igraju s tom jednom fenomenalnom igračkom koju ne ispuštaju iz ruku i koja čini krunu njihove kolekcije igračaka, a u drugom ona postane zanemarena i zamijenjena nekom drugom. Naravno, sve dok se opet ne sjete one prve i požele dane opet provoditi s njom. I takva priča vrti se u krug sa svim igračkama! To je sasvim prirodno, isto kao i to da se u takvim situacijama roditeljima javlja potreba za pametnim skladištenjem i organizacijom igračaka!
Igračke su predmeti koji se uglavnom svaki dan iznova vade i spremaju, zato je u pitanju organizacije igračaka ponajprije važno da budu na jednom mjestu. Za lakše snalaženje, možete kategorizirati igračke prema vrsti i napisati na kutije njihov sadržaj, što uvelike olakšava posao izvlačenja igračaka i vama i vašem mališanu! Ako vam mjesta za skladištenje nisu pri ruci u kući ili stanu, uvijek možete imati košaru koja služi za brzu čistku igračaka na kraju dana ako nemate vremena organizirati ih taj dan. I posljednja, ali jako važna stavka, uključite svoju djecu u organizaciju igračaka, to bi i njima mogla postati igra, a ako ne, podići će im svijest brige za njihove igračke.
Kako bi sve igračke bile na broju, važno ih je pametno skladištiti. Uvijek je preporuka da kutije koje odabirete za čuvanje igračaka budu prozirne kako bi dijete lakše vidjelo njen sadržaj. U tom slučaju izbjeći ćete vječna prekopavanja po kutijama u potrazi za tom jednom igračkom. Također, vodite računa o tome da kutije imaju svoje odgovarajuće poklopce kako se u njima ne bi skupljala prašina!
Također, igračke koje se sastoje od više elemenata, kao što je Magic Piano set koji se sastoji od 223 komada, možete skladištiti u vreći za igračku koju možete jednostavno rastvoriti i pretvoriti u prostirku za igranje, što nudi veliku praktičnost. Stoga čak i u smišljanju rješenja za čuvanje igračaka možete biti kreativni.
Kada govorimo o potrganim ili pokvarenim igračkama, istovremeno govorimo o važnosti održivosti i reciklaže te izbjegavanju stvaranja nepotrebnog otpada. Ako ne možete naći idealno rješenje za popravak igračke, budite kreativni. Ako igračka ima punjenje u obliku spužve i slično, popunite je bilo kojom spužvom i zašite.
Vjerujemo da osim šivanja pomoć možete potražiti u ljepilu za drvo ili plastiku, ali s njima budite oprezni ovisno o dobi djeteta kako mu ljepilo ne bi narušilo zdravlje. Uključite dijete u popravak igračaka, to može biti sasvim zabavna igra puna mašte, pa tko zna, možda tako načinite i sasvim novu igračku!
Kada oštećenje igračke načini oštar rub i time opasnost ili ako je kvar igračke vezan za njezine mehaničke dijelove, bolje je potražiti stručnu pomoć. Pomoć uvijek možete potražiti kod samog proizvođača igračke ili u poslovnici koja vas može uputiti. Naravno, ako smatrate da je igračka konačno nepopravljiva, razvrstajte je u odgovarajući otpad.
Kada treba djetetu objasniti da se treba brinuti o svojim igračkama, riječi su suvišne. Ali zato postoji nekoliko trikova kojima ćete postići to da dijete samo dođe do toga zaključka:
Uključite dijete u organizaciju igračaka - na taj će način dobiti i aspekt toga da se igračke i spremaju i čuvaju.
Potičite dijete da samo sprema svoje igračke nakon igre - time će dijete razviti potrebnu rutinu.
Popravljajte igračke zajedno s djetetom - tako će postati svjesno toga da mora čuvati svoje igračke te da one nisu potrošna roba.
Igračke su dragocjenost svakog doma. One su odraz igre, zabave, kreativnosti, mašte i razvoja. Kako bi sve to potrajalo duže, potičemo vas na to da se brinete o igračkama.
To uključuje čišćenje i održavanje higijene igračaka, pravilnu organizaciju i skladištenje igračka te njihovo popravljanje radije nego bacanje. I najvažnije, osvješćivanje djeteta o njihovoj važnosti. Zato se nadamo smo vam ovim kratkim vodičem pomogli u svim aspektima održavanja dječjih igračaka za dugogodišnju zabavu!
U slučaju bilo kakvih pitanja ili nedoumica, budite slobodni obratiti se stručnom timu u jednoj od naših Mini Genie poslovnica!