Pomoć i podrška: +385 99 4892 984
Traži Mini Genie genijalne igračke
0 Košarica
U košarici

Vaša košarica je prazna.

Odaberite neki od proizvoda iz našeg kataloga i dodajte u košaricu.

Dostava: Besplatna
Sveukupno: 0,00 €
Pregled košarice
Početna Blog Igra vani - Koje su igračke najbolje za ponijeti u prirodu?

Igra vani - Koje su igračke najbolje za ponijeti u prirodu?

Svi članci
Četvrtak, 18. srpanj 2024.

U prosjeku, današnja djeca provode sedam sati dnevno gledajući u elektroniku poput telefona, prijenosnih računala, tableta i televizije. Dokazi pokazuju da su djeca danas sklona aktivnu rekreaciju na otvorenom zamijeniti sjedilačkim aktivnostima, često nauštrb svog zdravlja i kvalitete života.

Evo nešto vrlo jednostavno što možete učiniti kako biste poboljšali izglede svog djeteta za zdravlje i uspjeh u budućnosti: pobrinite se da provodi puno vremena igrajući se vani!

Donosimo vam savjete u vezi igre na otvorenom i kako odabrati igračke koje je najbolje ponijeti u prirodu.

Zašto je važno igrati se vani?

Zašto bi se djeca trebala igrati vani i koje su prednosti igre na otvorenom za djecu?

Prvo, igranje djece vani pomaže im da steknu napredne motoričke vještine. Također smanjuje tjelesnu masu i dovodi do boljeg općeg zdravlja, uključujući poboljšanu snagu mišića, jačanje imunološkog sustava i bolje raspoloženje. Djeca se teže igraju vani nego u zatvorenom prostoru i za to im trebaju svakodnevne prilike. Više vremena na otvorenom povezano je s poboljšanim motoričkim razvojem i nižim stopama pretilosti i rizikom od miopije (kratkovidnosti). Sigurno izlaganje na suncu također nam pomaže u stvaranju vitamina D koji je našem tijelu potreban da ostane zdravo i snažno.

Zatim, igra na otvorenom ima brojne društvene prednosti koje uključuju bolje odnose među vršnjacima, veću samosvijest i poštovanje prema okolišu. Osim toga, djeca su pozitivnija u ponašanju i raspoloženju jer kada djeca provode vrijeme u prirodnom okruženju imaju manje ljutnje i agresije. Poboljšava se i kontrola impulsa. Ovo može biti posebno važno kada se uobičajene rutine za djecu promijene.

djeca se igraju društvenim igrama

Konačno, postoje višestruke koristi za emocionalni i intelektualni razvoj igre na otvorenom, kao što su korištenje svih osjetila i dodatni razvoj mozga. Igranje vani potiče znatiželju, kreativnost i kritičko razmišljanje i fokus. Istraživanja su pokazala da su djeca koja su provela više vremena u istraživanju prirode imala bolje rezultate učenja.

Poticanje djece da više vremena provode vani i dalje od svojih uređaja pomaže njihovom fizičkom zdravlju i pomaže im da postanu emocionalno i intelektualno čvršći. Bilo da se radi o izletu u park inspiriran prirodom ili pješačenju kroz šumu s njihovom obitelji, ne mogu se poreći prednosti igranja igara na otvorenom i odmaka od ekrana na sunce.

Kako odabrati igračke za igru vani?

Dobna skupina djeteta

Dobna ograničenja za igračke nisu samo lijep prijedlog. Važno je odabrati igračke koje su prikladne za djetetovu dob kako bi bile sigurne i poticale njihovo razmišljanje i fizički rast. Dobra igračka je ona koja odgovara djetetovim sposobnostima, čini ga znatiželjnim i pomaže mu da nauči vještine za svoju dob. Tako je za male bebe do 1 godine u prirodu najbolje ponijeti zvečke, plastične kocke, senzorne loptice i slično jer  su za tu dobnu skupinu najbolje igračke jarkih boja, različitih tekstura i one koje stvaraju buku kad ih se stisne ili trese. Ove vrste igračaka pomažu u senzornom razvoju i koordinaciji oko-ruka.

Za djecu do 3 godine potražite igračke koje potiču fizičku aktivnost i istraživanje, kao što su lopte,  kocke ili vozila poput traktora i bagera s kojima se mogu igrati u pijesku. Igračke koje stvaraju glazbu ili imaju gumbe za pritiskanje također su izvrsne za razvoj fine motorike i koordinacije oko-ruka.

Za djecu stariju od 3 godine potrebno je u prirodu ponijeti igračke koje mogu pomoći u kreativnosti, mašti i vještinama rješavanja problema, poput slagalica i setova za sastavljanje, ali i društvenih igara za vještine socijalizacije i komunikacije.

Interesi djeteta

Znamo da svako dijete nije isto, tako nisu isti niti njihovi interesi. Kao roditelj, imate zadatak pratiti i slušati interese vašeg djeteta kako bi vam bilo lakše pronaći odgovarajuću igračku. Interesi su razni, od djeteta koje voli isključivo igranje koje uključuje fizičku aktivnost, do onoga koje voli sjediti na klupici u parku i rješavati neku mozgalicu. Za svaki interes, postoji i igračka koja se može ponijeti u prirodu. Od lopti za fizičku aktivnost, bagera i traktora za igru u pijesku, kocki i slagalica za igru na livadi, društvenih igara za igru s ostalom djecom, do mozgalica i matematičkih izazova za djecu koja vole sjesti na klupicu i za stol u parku.

Sezonski faktori

Nije isto igrati se igračkama vani kada je sunčano i suho ili kada pada kiša i snijeg. Naravno, kada je lijepo sunčano vrijeme, praktički se sve igračke mogu ponijeti sa sobom, bile one plastične, kartonske, gumene... No, problem nastaje kada vani pada kiša ili snijeg i hladno je. Tada nije preporučljivo nositi igračke koje se mogu smočiti i nakon toga više nisu za upotrebu, poput mozgalica ili puzzli. Ali, skoro svaka plastična ili gumena igračka koju kod nas možete pronaći pogodna je za igru na snijegu ili u pijesku nakon kiše, a djeci u tim vremenskim uvjetima mogu biti osobito zanimljivi traktori i bageri.

Sigurnost i trajnost

Utvrđivanje sigurnosti igračke obično uključuje pregled njezina dizajna, materijala od kojih je napravljena i odgovara li djetetovoj dobi i stupnju razvoja. Igračke sa sitnim dijelovima uobičajena su opasnost jer mogu predstavljati opasnost od gušenja za malu djecu. Kako bismo osigurali sigurnost djece mlađe od tri godine, igračke ne bi smjele imati sitne dijelove koji se mogu progutati ili udahnuti.

sigurne igračke za djecu

Još jedan sigurnosni problem kojeg morate biti svjesni su oštri rubovi ili vrhovi. Igračke izrađene od materijala poput metala ili tvrde plastike ponekad mogu imati oštre rubove ili vrhove koji mogu rezati ili probušiti kožu.

Štoviše, izbor materijala za izradu igračke je vrlo značajan. Određene igračke mogu sadržavati štetne stvari poput olova u boji ili plastici. Te tvari mogu biti otrovne ako se progutaju.

Konačno, trajnost igračke važan je čimbenik u procjeni njezine sigurnosti. Igračka koja se lako lomi može stvoriti oštre dijelove koji mogu biti opasni i uzrokovati ozljede.

Prilikom odabira igračke važno je razmišljati o djetetovoj dobi i tome što može raditi, potražiti opasnosti u igrački i provjeriti ima li sigurnosne oznake.

Najbolje igračke za igru na otvorenom

Vozila

Vozila su jedna od najčešćih igračaka kada je riječ o igri na otvorenom, bilo da se radi o dvorištu,  pješčanoj ili kamenoj plaži, pješčaniku u parku ili pored jezera. Kamioni, traktori ili bageri pružaju zabavu tako što se mogu gurati po podu, sastavljati i rastavljati ili puniti i prazniti pijeskom i kamenčićima. Odlična su zanimacija za svu djecu stariju od 2 godine.

djete se igra sa traktorom

Društvene igre

Kada je riječ o igri na otvorenom, pogotovo ako igra uključuje braću, sestre ili prijatelje, nema ništa bolje od igranja društvenih igara. Swipe Shot je dinamična i uzbudljiva igra zamahivanja, obaranja čunjeva i pobjeđivanja! Na svakom kraju užeta nalazi se narukvica, za svakog igrača po jedna, a na sredini užeta je privezana loptica. Na podu se nalaze zeleni i plavi čunjevi, a zadatak igrača je oboriti čunjeve protivnika! Ova igra potiče aktivnu igru, razvoj grube motorike, ravnotežu, koordinaciju pokreta i brzu reakciju.

Igračke za kreativnu igru u prirodi

Kreativna igra ne mora se odvijati samo na pisaćem stolu, u dnevnom boravku ili sobi. Kreativnost se itekako može pokazati i usavršavati na otvorenom. Setovi magnetnih pločica izvrstan su način za gradnju i maštu u bilo kojem dvorištu, parku ili na plaži.

Table za crtanje su drugi način izražavanja kreativnosti u prirodi. Djeca na ploči mogu pisati ili crtati ono što vide u prirodi, a lako ju je svugdje ponijeti sa sobom.

dijete se igra sa motoričkim igračkama

Igra u pijesku ili na plaži

Set silikonskih čašica s vakuumskim dnom mogu se zalijepiti za bilo koju ravnu površinu i pruža beskrajne mogućnosti kreativne igre! Praktične su za ponijeti ih sa sobom u park za igranje u pijesku, ili na plažu za pretakanje vode ili za skupljanje kamenčića.

Set čašica potiče senzorno učenje, razvoj fine motorike, eksperimentiranje i rješavanje problema.

Kako organizirati igru vani?

Pronalaženje idealne lokacije

Igra na otvorenom može biti zabavna sama po sebi, ali ponekad može postati ustajala i nezanimljiva ako se često ponavlja ista lokacija i igra s istim igračkama. Idealna lokacija za igru djece na otvorenom je ona gdje djeca imaju dovoljno mjesta za svoju igru i igračke. Lokacija bi trebala sadržavati hlad kako djeca ne bi cijelo vrijeme boravila na suncu. Djeca se vole igrati s vodom, pijeskom i kamenčićima, pa su parkovi, plaže ili mjesta pored jezera ili rijeka odlične lokacije za njih.

Kako bi starijim članovima koji paze na djecu bilo ugodno, možda je dobro odabrati mjesto gdje se može uživati u pikniku ili pravljenju roštilja, ako je riječ o cjelodnevnom igranju vani. Puno je faktora na koje se može gledati kada se odabire idealna lokacija, no bitno je da prije razmislite o aktivnostima koje vaša djeca vole na otvorenom i s kojim se igračkama žele igrati, a onda odaberete savršenu lokaciju.

Planiranje aktivnosti

Kada planirate igre na otvorenom, u obzir se treba uzeti nekoliko čimbenika:

·  Područje za igru: Veličina i teren područja za igru, bilo da se radi o društvenom igralištu, školskom dvorištu ili prirodnom okruženju poput parka ili šume.

·  Vremenski uvjeti: Vodite računa o vremenskim uvjetima kako bi igra bila sigurna i ugodna.

·  Dob djece: Prilagodite igre dobi i stupnju razvoja djece.

·  Razine i sposobnosti kondicije: Provjerite odgovaraju li igre fizičkim sposobnostima i razinama kondicije sudionika.

·  Sigurnosni čimbenici: Osigurajte sigurnost igre, uključujući odgovarajuću opremu i nadzor.

·  Potreban nadzor: Odredite razinu nadzora i uključenosti odrasle osobe potrebne za svaku igru.

·  Potrebna oprema: Pripremite sve potrebne igračke s kojima se djeca žele igrati.

Sigurnost tijekom igre

Igra na otvorenom može biti opasna ako se ne nadgleda od strane starije osobe i ako djeca nisu zaštićena od vremenskih uvjeta. Opasnosti mogu predstavljati neograđena dvorišta blizu ceste, igra pored mora, jezera i slično ili igra s igračkama koje nisu namijenjene za igru vani. Osim toga, opasnost je i jako sunce, ne uzimanje dovoljno tekućine, opasnost od padova, gušenja ili padova u vodu.

Sve opasnosti mogu se izbjeći ako je igra nadgledana od strane roditelja, odnosno starijih članova obitelji ili prijatelja.

Zaključak

Iskoristite ljekovitu moć igre u prirodi za svoju djecu – u blizini svoje kuće ili susjedstva, u dvorištu, na plaži ili gdje god je ugodno vama i djeci. Ne zaboravite djecu odjenuti prikladno vremenu, uzeti nešto za okrijepu i naravno – nigdje bez igračaka! Dobru zabavu na otvorenom želimo!

Prijavi se i ostvari 10% popusta na prvu kupovinu!
Prev Next

Vaša privatnost i osobni podaci su nam bitni. Sukladno novoj Općoj uredbi o zaštiti podataka ažurirali smo naša Pravila privatnosti .
Kako bi se osigurao ispravan rad ovih web-stranica, ponekad na vaše uređaje pohranjujemo male podatkovne datoteke poznate pod nazivom kolačići.
Više o Pravilima privatnosti i općim uvjetima poslovanja pročitajte ovdje.

Više o Pravilima o korištenju kolačića pročitajte ovdje

Postavke o kolačićima možete urediti i/ili ažurirati ili obrisati prilikom svakog posjeta našoj stranici. O svemu više pročitajte u Pravilima o korištenju kolačića.

U slučaju da ne želite da naša stranica učitava kolačiće odaberite ˝Odbijam kolačiće˝, no želimo Vas obavijestiti da će u tom slučaju naša stranica raditi otežano te Vam se možda neće učitati svi željeni sadržaji.

Facebook like i podijeli

Facebook share

Facebook gumb share

Google analytics

Google ecommerce

Google Tag Manager